AREA WRESTLING: Loge remains unbeaten, Road Crew finishes second | BrainerdDispatch.com | Brainerd, Minnesota

AREA WRESTLING: Loge remains unbeaten, Road Crew finishes second

Posted: February 10, 2013 - 10:34pm

MORRIS — Drey Loge improved to 32-0 after capturing the 145-pound title to lead the Pequot Lakes/Pine River-Backus Road Crew to a second-place finish at the Morris Invitational Saturday.

Anthony Philipson and Nick Gravdahl also finished first as the Road Crew ended the regular season.

Team scores: 1-KMS 264.50, 2-PL/PRB 177, 3-Morris Area/H/CA 152, 4-Benson 114.50, 5-Fosston-Bagley 105, 6-Breckenridge 85, 7-West Central Area 80.50, 8-Ortonville 71

Pequot Lakes/PR-Backus Results

106: 1-Anthony Philipson 3-0

113: 5-Spencer Richards 3-1

120: 3-Evan Gravdahl 3-1

126: Lucas McCoy 0-2

132: 1-Nick Gravdahl 3-0

138: 3-Jace Loge 3-1

145: 1-Drey Loge 3-0

152: 3-Ozzie Miller 3-1

160: 5-Kyle Jordan 2-1

170: 4-Dillon Nichols 2-2

182: 3-Justin Mackenthun 3-1

220: 4-Kurt Kent 2-2

285: 2-Jared Adkins 2-1

Next: Pequot Lakes/Pine River-Backus in Section 8-2A team tournament Saturday at Thief River Falls.

Grinsteinner wins

for Crosby-Ironton

PARKERS PRAIRIE — Cole Grinsteinner went 5-0 at 285 pounds to win the weight class and Crosby-Ironton finished third in the Nighthawks Invitational Saturday.

The Rangers’ Caleb Voss, Derik Olander, Brett Nelson and Cody Lasher finished second.

Team scores: 1-Belgrade-Vrooten-Elrosa 227.50, 2-Ottertail 190, 3-Crosby-Ironton 151, 4-United Clay Becker 130, 5-Prairie Valley 125, 6-Minnewaska 112, 7-Park Rapids 108

Crosby-Ironton Results

106: Larry Olander 1-1

113: 2-Caleb Voss 3-1

120: 2-Derik Olander 4-1

126: 2-Brett Nelson 4-1

132: 2-Cody Lasher 4-1

152: Derrick Brown 1-1

285: 1-Cole Grinsteinner 5-0

Next: No. 6 Crosby-Ironton at No. 3 Aitkin in Section 7-1A quarterfinals 7 p.m. Tuesday.

Miller, Heldman

runners-up for Cardinals

ALBANY — Blake Miller was runner-up at 126 pounds and Jordan Heldman was second at 170 as the Staples-Motley Cardinals finished ninth in Friday’s Albany tournament.

Team scores: 1-Becker 194.0, 2-Mora 181.0, 3-St. Cloud Apollo 151.0, 4-Osakis 138.5, 5-BOLD 135.0, 6-Sauk Centre-Melrose 96.5, 7-Albany 90.5, 8-Montevideo 87.0, 9-Staples-Motley 67.0

Staples-Motley Results

106: Eric Lisson 0-2

113: 5th-Alex Erpelding 1-2

120: Jake Swendsrud 0-2

126: 2nd-Blake Miller 2-1

138: 4th-Josh Becker 1-1

145: 5th-Tyler Pogreba 1-1

152: Nick Jennings 0-2

160: Josh Robben 0-2

170: 2nd-Jordan Heldman 2-1

182: Drew Peterson 0-2

195: 5th-Warren Japke 0-1

Next: Staples-Motley in Section 8-2A team tournament at Thief River Falls Saturday.