Area Girls Tennis: S-M's Wing state bound | BrainerdDispatch.com | Brainerd, Minnesota

Area Girls Tennis: S-M's Wing state bound

Posted: October 14, 2012 - 11:54pm
Back | Next

GRAND FORKS — Staples-Motley’s Mikayla Wing advanced to the championship round before falling to East Grand Forks’ Jassamy Jones in the Section 8-1A individual tournament Saturday.

Wing then held off Wadena-Deer Crek’s Macy Hartman in the true second match to advance to the Class 1A state singles tournament.

Wing eliminated Abby Salo of New York Mills, Julia Smith of Park Rapids and Kylie Simmons before falling in the final.

Hartman defeated Charity Ridlon of Park Rapids and Haley Wiebolt of Pequot Lakes before losing to Jones in the semifinals. Wing defeated Hartman 6-2, 6-4 in the true-second match.

The Cardinals’ No. 1 doubles team of Maggie O’Keefe-Kelsey Zetah advanced to the semifinal round where they fell to Crookston’s Leah Trostad-Ally Tiedemann 6-1, 6-3. The pair defeated Roseau’s Beth Tagen-Bailey Janzen in the third-place match.

Individual results

Singles

First Round

Haley Wiebolt (PL) def Maggie Rennicke (Perham) 6-0, 6-0

Kylie Simmons (Crookston) def Jaden Lindner (PL) 6-1, 6-0

Mikayla Wing (SM) def Abby Salo (NYM) 6-0, 6-0

Grace Wolhowe (SM) def Amber Trostad (Crookston) 7-5, 7-5

Macy Hartmnan (WDC) def Charity Ridlon (Park Rapids) 6-1, 6-3

Chessa Jones (EGF) def Paige Hartman (WDC) 6-3, 6-4

Second Round

Wing def Julia Smith (Park Rapids) 6-2, 6-2

Jessamy Jones (EGF) def Grace Wolhowe 6-0, 6-0

Macy Hartman (WDC) def Weibolt 6-4, 6-2

Semifinals

Wing def Simmons 6-1, 6-2

Jessamy Jones def Macy Hartman 6-0, 6-0

Championship

Jessamy Jones def Wing 6-0, 6-0

Third Place

Hartman def Simmons 6-2, 6-4

True Second Place

Wing def Hartman 6-2, 6-2

Doubles

Play In

Anna Kraemer-Molly Kraemer (WDC) def Emily Blomberg-Jewelle Boe (NYM) 6-3, (7-5), 7-5

First Round

Smith-Renner (Park Rapids) def Kramer-Kramer 6-0, 6-0

Lizzy Awender-Lilli Dension (Crookston) def Ashley Carlson-Sarah Najjar (WDC) 6-0, 6-0

Eleanor Erholtz-Lauren Bengston (PL) def Kelli Radi-Katy Berggren (EGF)

Maggie O’Keefe-Kelsey Zetah (SM) def Katie Howey-Betsy Pearson (Perham) 6-0, 6-0

Ellie Heggerston-Carly Fyle (PL) def Ashley Normandin-Erika Pritchett (EGF) 2-6, 6-3, 6-3

Leah Trostad-Ally Tiedman (Crookston) def Brooke Wolhowe/Ann Kautto (SM) 7-6, (7-5), 7-5

Quarterfinals

O’Keefe-Zetah def Erholtz-Bengston 6-2, 6-3

Trostad-Tiedman def Heggerston-Fyle 7-5, 6-4

Semifinals

Leah Trostad-Ally Tiedmann (Crookston) def O’Keefe-Zetah 6-1, 6-3

Third Place

O’Keefe-Zetah def Beth Tangen-Bailey Janzen (Roseau) 6-3, 6-3