GIRLS TRACK AND FIELD: Sprint medley relay sets school, meet record | BrainerdDispatch.com | Brainerd, Minnesota

GIRLS TRACK AND FIELD: Sprint medley relay sets school, meet record

Posted: May 6, 2012 - 10:33pm

Sprint medley team sets BHS, meet records

WAYZATA — Brainerd’s 800 sprint medley relay broke a 30-year-old school record and set a meet record in racing to first place Saturday at the Wayzata Relays.

The 800 team of Shelby Zimmerman, Courtney Ryan, Hannah Lundstrom and Allison Kosobud turned in a time of 1:52.73.

The 1600 sprint medley relay of Ryan, Lundstrom, Jenna Degen and Kosobud also won its event at 4:22.59 as Brainerd finished fourth.

Chloe Miller turned in a runner-up and honor roll performance (top 15 in school history) in the 100 hurdles with a time of 16.01.

Girls’ team scores: 1-Minnetonka 154.50, 2-Wayzata 122, 3-Chanhassen 75.50, 4-Brainerd 53, 5-Roseville 52.50, 6-Willmar 45.50, 7-Osseo and Chaska 37

100 hurdles: 1-Reilly Johnson (W) 16.0, 2-Chloe Miller (B) 16.01

300 hurdles: cancelled by lightning

100 dash: 1-Rose Jackson (W) 12.54

200 dash: cancelled by lightning

400 dash: 1-Shelby Lyn Schneid (W) 1:01.04, 13-Chloe Smith (B) 1:05.64, 18-Laura Boran (B) 1:09.04, 20-Claire Lepage (B) 1:10.57

800 run: 1-Lucille Hoelscher (M) 2:23.08, 5-Sarah Yeh (B) 2:26.76, 17-Maya Hermerding (B) 2:52.73

1600 run: 1-Samantha Nielsen (R) 5:08.66, 18-Amy Southard (B) 5:55.18, 21-Cassidy Pelkey (B) 6:19.60

3200 run: cancelled by lightning

4x100 relay: 1-Chanhasssen 50.41, 4-Brainerd (Shelby Zimmerman, Hannah Lundstrom, Courtney Ryan, Taylor Cadwell) 53.21

4x200 relay: 1-Osseo 1:46.70, 6-Brainerd (Abby Clanton, Jenna Degen, Rachel Ford, Madeline Waters) 1:52.93

4x800 relay: 1-Minnetonka 9:41.49, 7-Brainerd (Lydia Herath, Abbrielle Selisker, Southard, Yeh) 10:31.15

800 sprint medley relay: 1-Brainerd (Zimmerman, Ryan, Lundstrom, Allison Kosobud) 1:52.73

1600 sprint medley relay: 1-Brainerd (Ryan, Lundstrom, Degen, Kosobud) 4:22.59

High jump: 1-Isabell Kraus (M) 4-10, 3-Katy Johnson (B) and Kayli Skinner (B) 4-8, 17-Olivia Klinger (B) 4-4

Pole vault: 1-Anna Benke (M) 11-0, 8-Ryan 7-0

Long jump: 1-Jackson (W) 17-0.75, 12-Degen 14-9, 13-Waters 14-7.75, 20-Miller 12-5.5

Triple jump: 1-Mia Barron (M) 34-10.50, 8-Katy Johnson (B) 30-8.25, 9-Lepage 30-4.50, 13, Degen 29-8.50

Shot put: 1-Kayla Zimmerman (W) 36-6, 14-Mari-Beth Thayer (B) 28-3.25, 16-Katylyn Tautges (B) 28-0.5, 18-Shea Sheflo (B) 26-6.5

Discus: 1-Katy Pascale (R) 94-5, 11-Meg Foster (B) 75-2, 16-Sheflo 66-3

Next: Brainerd in Section 8-3A True Team meet 1 p.m. Thursday at Sauk Rapids.