Sports calendar | BrainerdDispatch.com | Brainerd, Minnesota

Sports calendar

Posted: April 1, 2012 - 11:10pm

Area events

Monday

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Sebeka at Verndale 4:30 p.m.

HIGH SCHOOL BASEBALL

Northland Remer at Pequot Lakes 4:30 p.m.

Tuesday

HIGH SCHOOL BASEBALL

St. Cloud Cathedral at Pierz 4:30 p.m.

Browerville at Pillager 4:30 p.m.

COLLEGE BASEBALL

Hibbing at Central Lakes 2 p.m. (2)

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Moorhead at Brainerd 4 p.m. (2)

Greenway-Coleraine at Aitkin 4:30 p.m.

Pierz at Mora 4:30 p.m.

Menahga at Pillager 4:30 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

Itasca at Central Lakes 3 p.m. (2)

TRACK AND FIELD

Aitkin at Ogilvie Invite 4:15 p.m.

Pillager, Wadena-Deer Creek in Little Amik Invite at Bemidji State 1 p.m.

Staples-Motley in Concordia College meet at Moorhead 6:30 p.m.

BOYS TENNIS

Long Prairie-Grey Eagle at Wadena-Deer Creek 4:30 p.m.

Thursday

HIGH SCHOOL BASEBALL

Bemidji at Brainerd 5 p.m.

Little Falls at Pierz 4:30 p.m.

COLLEGE BASEBALL

Central Lakes vs. Riverland at Austin 3 p.m. (2)

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Little Falls at Pierz 4:30 p.m.

Pillager at Sebeka 4:30 p.m.

Verndale at Menahga 4:30 p.m.

COLLEGE SOFTBALL

Northland at Central Lakes 3 p.m. (2)

TRACK AND FIELD

Brainerd Time Trials 4 p.m.

Crosby-Ironton Invitational 4:30 p.m.

Pequot Lakes, Pillager at Pierz Invitational 4 p.m.

Friday

COLLEGE BASEBALL

Central Lakes vs. Hibbing at Austin 3 p.m.

Central Lakes vs. Riverland at Austin 5 p.m.

Saturday

COLLEGE BASEBALL

Central Lakes vs. Fond Du Lac at Austin 11 a.m.

Central Lakes vs. Ridgewater at Austin 3 p.m.

TV and radio

Radio guide

WYRQ-FM (92.1), KBLB-FM (93.3), KFML-FM (94.1), KKIN-FM (94.3), KSKK-FM (94.7), 3WI-FM (95.9), KFGI-FM (101.5), KUAL 103.5, KLKS-FM (104.3)

WCCO-AM (830), KWAD-AM (920), KKIN-AM (930), KLTF-AM (960), KVKK-AM (1070), 3WI-AM (1270), KVBR-AM (1340), KLIZ-AM (1380), KNSP-AM (1430).

Monday

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

8 p.m., CBS: NCAA, Division I tournament, championship game, Kentucky/Louisville winner vs. Ohio St./Kansas winner,

NHL HOCKEY

6 p.m., NBCSN: Washington at Tampa Bay

SOCCER

1:55 p.m., ESPN2: Premier League, Manchester United at Blackburn

NBA BASKETBALL

9 p.m., FSN, WCCO-AM: Timberwolves at Sacramento

Tuesday

NHL HOCKEY

6:30 p.m., NBCSN: Pittsburgh at Boston

7 p.m., FSN, KUAL-FM, KVKK-AM: Wild at Nashville

9 p.m., NBCSN: Anaheim at Vancouver

SOCCER

6 a.m., ESPN2: Women’S national teams, exhibition, United States vs. Brazil,

1:30 p.m., FSN: UEFA Champions League, quarterfinal, Marseille at Bayern Munich

7 p.m., FSN: UEFA Champions League, quarterfinal, AC Milan at Barcelona

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

7:30 p.m., ESPN: NCAA, Division I tournament, championship game, Notre Dame-UConn winner vs. Baylor-Stanford winner,

Wednesday

GOLF

2 p.m., ESPN: Exhibition, Masters Par 3 Contest,

MAJOR LEAGUE BASEBALL

6 p.m., ESPN: St. Louis at Miami

NBA BASKETBALL

7 p.m., FSN, WCCO-AM: Timberwolves vs. Golden State

7 p.m., ESPN2: Oklahoma City at Miami

9:30 p.m., ESPN: L.A. Lakers at L.A. Clippers

NHL HOCKEY

6:30 p.m., NBCSN: Detroit at St. Louis

SOCCER

1:30 p.m., FSN: UEFA Champions League, quarterfinal, APOEL at Real Madrid

7 p.m., FSN: UEFA Champions League, quarterfinal, Benfica at Chelsea

Thursday

GOLF

2 p.m., ESPN: Masters Tournament, first round,

MAJOR LEAGUE BASEBALL

Noon, ESPN2: Boston at Detroit

1:10 p.m., WGN: Washington at Chicago Cubs

3 p.m., ESPN2: Miami at Cincinnati

MEN’S COLLEGE HOCKEY

7 p.m., ESPN2: NCAA, Division I tournament, semifinal, Boston College vs. Minnesota,

NBA BASKETBALL

6 p.m., TNT: New York at Orlando

8:30 p.m., TNT: Boston at Chicago

NHL HOCKEY

6 p.m., NBCSN: N.Y. Rangers at Pittsburgh

7 p.m., FSN, KUAL-FM, KVKK-AM: Wild vs. Chicago

TENNIS

9:30 p.m., ESPN2: WTA, Family Circle Cup, round of 16,

Racing

NASCAR

Sunday at Martinsville Speedway in Ridgeway, Va.

Lap length: .526 miles

(Start position in parentheses)

1. (5) Ryan Newman, Chevrolet, $198,808.

2. (27) A J Allmendinger, Dodge, $150,610.

3. (14) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, $116,985.

4. (21) Matt Kenseth, Ford, $152,821.

5. (13) Martin Truex Jr., Toyota, $117,949.

6. (3) Denny Hamlin, Toyota, $128,101.

7. (15) Tony Stewart, Chevrolet, $133,410.

8. (19) Aric Almirola, Ford, $121,196.

9. (7) Brad Keselowski, Dodge, $117,455.

10. (4) Clint Bowyer, Toyota, $111,999.

11. (28) Carl Edwards, Ford, $124,451.

12. (22) Jimmie Johnson, Chevrolet, $124,071.

13. (26) Greg Biffle, Ford, $89,385.

14. (9) Jeff Gordon, Chevrolet, $129,846.

15. (12) Marcos Ambrose, Ford, $109,668.

16. (17) Regan Smith, Chevrolet, $106,343.

17. (16) Bobby Labonte, Toyota, $104,368.

18. (6) Brian Vickers, Toyota, $79,035.

19. (2) Kevin Harvick, Chevrolet, $125,971.

20. (20) J McMurray, Chevrolet, $110,718.

21. (32) JP Montoya, Chevrolet, $108,176.

22. (18) Jeff Burton, Chevrolet, $116,435.

23. (10) Joey Logano, Toyota, $85,660.

24. (24) David Ragan, Ford, $91,518.

25. (25) Casey Mears, Ford, $89,218.

26. (11) Paul Menard, Chevrolet, $84,685.

27. (34) Travis Kvapil, Toyota, $93,907.

28. (38) David Gilliland, Ford, $76,060.

29. (31) Landon Cassill, Toyota, $102,230.

30. (39) David Stremme, Toyota, $76,760.

31. (41) Hermie Sadler, Chevrolet, $80,610.

32. (36) Ken Schrader, Ford, $80,460.

33. (40) Kurt Busch, Chevrolet, $80,235.

34. (42) Dave Blaney, Chevrolet, $72,110.

35. (29) David Reutimann, Chevrolet, $72,060.

36. (8) Kyle Busch, Toyota, $119,218.

37. (43) J.J. Yeley, Toyota, $71,930.

38. (1) Kasey Kahne, Chevrolet, $86,253.

39. (37) Joe Nemechek, Toyota, $69,100.

40. (23) Michael McDowell, Ford, $69,025.

41. (30) Josh Wise, Ford, $68,975.

42. (33) Scott Riggs, Chevrolet, $68,895.

43. (35) Reed Sorenson, Chevrolet, $68,418.

Golf

Houston Open

Sunday at Redstone Golf Club (Tournament Course)

Humble, Texas

Purse: $6 million

Yardage: 7,457; Par: 72

Final Round

Hunter Mahan 69-67-65-71—272

Carl Pettersson 65-70-67-71—273

Louis Oosthuizen 67-66-66-75—274

Keegan Bradley 67-69-69-71—276

Brian Davis 68-65-69-74—276

Phil Mickelson 65-70-70-71—276

Jeff Overton 69-70-69-68—276

Bud Cauley 67-69-73-68—277

James Driscoll 67-66-71-73—277

J.B. Holmes 68-67-71-71—277

Cameron Tringale 69-70-70-68—277

Ernie Els 70-69-69-70—278

Pat Perez 68-69-71-70—278

Jim Herman 68-70-73-68—279

John Huh 66-70-70-73—279

Greg Owen 66-69-76-68—279

Boo Weekley 69-67-70-73—279

Harris English 69-68-73-70—280

Bryce Molder 70-70-69-71—280

John Senden 72-65-69-74—280

Angel Cabrera 65-70-76-70—281

Marc Leishman 70-70-69-72—281

Ryan Palmer 71-68-66-76—281

Scott Piercy 70-70-70-71—281

Kyle Reifers 68-69-74-70—281

Henrik Stenson 69-68-72-72—281

Vaughn Taylor 69-67-72-73—281

Lee Westwood 68-70-70-73—281

Rod Pampling 73-69-70-70—282

Mark Anderson 71-70-70-71—282

Jonas Blixt 70-66-74-72—282

Ben Crane 69-70-73-70—282

Jeff Maggert 66-66-76-74—282

Johnson Wagner 68-71-70-73—282

Y.E. Yang 69-71-69-73—282

Roberto Castro 71-69-73-70—283

Mathew Goggin 70-72-70-71—283

Brandt Jobe 68-69-71-75—283

Danny Lee 69-68-72-74—283

Shawn Stefani 71-71-71-70—283

Steve Stricker 68-70-75-70—283

Blake Adams 67-71-73-73—284

Erik Compton 71-67-73-73—284

Brendon de Jonge 70-70-72-72—284

Tommy Gainey 68-67-71-78—284

Sean O’Hair 70-71-69-74—284

Chad Campbell 69-67-75-74—285

Fred Couples 67-73-71-74—285

Troy Kelly 71-71-72-71—285

Jhonattan Vegas 72-70-72-71—285

Tommy Biershenk 72-67-72-75—286

Thomas Bjorn 69-69-70-78—286

Will Claxton 70-72-70-74—286

Jamie Lovemark 70-70-74-72—286

John Merrick 70-72-72-72—286

Cameron Beckman 74-67-73-73—287

Jason Bohn 69-72-73-73—287

Nathan Green 70-70-70-77—287

Tim Herron 74-68-68-77—287

John Mallinger 70-70-70-77—287

Troy Matteson 73-69-72-73—287

Shaun Micheel 70-72-71-75—288

Rickie Fowler 68-70-74-77—289

Graeme McDowell 70-69-73-77—289

Joe Ogilvie 71-69-74-75—289

Steve Wheatcroft 68-72-73-76—289

Ricky Barnes 66-74-74-76—290

Billy Mayfair 70-71-71-78—290

Miguel Angel Carballo 74-68-73-76—291

Ted Potter, Jr. 74-68-72-77—291

Kraft Nabisco Championship

Sunday at Mission Hills Country Club, Dinah Shore Tournament Course in Rancho Mirage, Calif.

Purse: $2 million

Yardage: 6,738; Par: 72

Final Round

(a-amateur)

(x-won on first playoff hole)

x-Sun Young Yoo 69-69-72-69—279

I.K. Kim 70-70-70-69—279

Yani Tseng 68-68-71-73—280

Stacy Lewis 74-71-70-66—281

Amy Yang 66-74-72-69—281

Hee Kyung Seo 69-72-69-71—281

Karin Sjodin 72-67-68-74—281

Natalie Gulbis 76-71-70-65—282

Se Ri Pak 70-69-72-71—282

Na Yeon Choi 72-67-71-72—282

Angela Stanford 72-71-70-70—283

Ha-Neul Kim 71-71-70-71—283

Vicky Hurst 70-70-71-72—283

Eun-Hee Ji 71-69-70-73—283

Catriona Matthew 74-70-70-70—284

Karrie Webb 71-72-71-70—284

Azahara Munoz 73-72-67-72—284

Suzann Pettersen 72-74-66-72—284

Haeji Kang 69-68-72-75—284

Paula Creamer 69-73-71-72—285

Katherine Hull 69-73-69-74—285

Shanshan Feng 72-70-73-71—286

a-Ariya Jutanugarn 71-73-71-71—286

Cristie Kerr 71-70-72-73—286

Lexi Thompson 72-72-68-74—286

Beatriz Recari 72-76-70-69—287

Brittany Lang 74-74-69-70—287

Jennifer Johnson 72-71-73-71—287

Jodi Ewart 69-73-73-72—287

Anna Nordqvist 74-74-67-72—287

Cindy LaCrosse 73-71-70-73—287

Hee Young Park 72-71-70-74—287

Inbee Park 71-74-68-74—287

Jiyai Shin 72-71-70-74—287

Julieta Granada 70-75-73-70—288

Mi Jung Hur 73-70-75-70—288

Karine Icher 73-73-67-75—288

Mina Harigae 73-71-72-73—289

Maria Hjorth 73-68-75-73—289

a-Charley Hull 71-77-68-73—289

Sandra Gal 71-72-72-74—289

Kris Tamulis 72-75-68-74—289

Pat Hurst 75-73-71-71—290

Heather Bowie Young 74-70-73-73—290

Lindsey Wright 67-71-76-76—290

Morgan Pressel 73-74-73-71—291

Lizette Salas 76-70-71-74—291

Ji-Hee Lee 74-73-69-75—291

Chella Choi 72-74-75-71—292

Becky Morgan 76-72-72-72—292

Caroline Masson 79-69-70-74—292

Hee-Won Han 70-74-73-75—292

Candie Kung 70-75-72-75—292

Seon Hwa Lee 76-72-68-76—292

a-Austin Ernst 77-70-68-77—292

Christel Boeljon 74-73-75-71—293

So Yeon Ryu 74-74-73-72—293

Diana Luna 76-68-75-74—293

a-Jaye Marie Green 71-77-70-75—293

Melissa Reid 77-70-71-75—293

Wendy Ward 71-76-71-75—293

Caroline Hedwall 74-72-71-76—293

Ai Miyazato 71-72-74-76—293

Pornanong Phatlum 71-72-73-77—293

Jennifer Song 72-71-71-79—293

Momoko Ueda 71-69-80-74—294

Katie Futcher 72-72-73-77—294

Sarah Kemp 71-75-71-77—294

Dewi Claire Schreefel 75-72-70-77—294

Cydney Clanton 70-76-75-74—295

Yukari Baba 75-73-72-75—295

Amanda Blumenherst 75-73-72-75—295

Mo Martin 74-72-73-76—295

Reilley Rankin 73-73-70-79—295

Alena Sharp 75-73-73-75—296

Christina Kim 74-69-77-76—296

Karen Stupples 73-72-75-76—296

Leta Lindley 76-70-77-75—298

Nicole Castrale 69-73-81-76—299

Lorie Kane 74-73-72-80—299

Kyeong Bae 74-74-78-75—301

Ji Young Oh 74-72-81-76—303

Basketball

NBA standings

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 30 22 .577 —

Philadelphia 29 23 .558 1

New York 27 26 .509 3.5

New Jersey 19 35 .352 12

Toronto 18 35 .340 12.5

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 37 14 .725 —

Orlando 32 21 .604 6

Atlanta 31 23 .574 7.5

Washington 12 40 .231 25.5

Charlotte 7 43 .140 29.5

Central Division

W L Pct GB

x-Chicago 42 12 .778 —

Indiana 31 21 .596 10

Milwaukee 24 28 .462 17

Detroit 19 33 .365 22

Cleveland 17 33 .340 23

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 36 14 .720 —

Dallas 30 23 .566 7.5

Memphis 28 22 .560 8

Houston 28 25 .528 9.5

New Orleans 13 40 .245 24.5

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 40 12 .769 —

Denver 29 24 .547 11.5

Utah 27 26 .509 13.5

Portland 25 28 .472 15.5

Minnesota 25 29 .463 16

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 32 20 .615 —

L.A. Clippers 31 21 .596 1

Phoenix 26 26 .500 6

Golden State 20 30 .400 11

Sacramento 18 34 .346 14

x-clinched playoff spot

Saturday’s Games

L.A. Lakers 88, New Orleans 85

Detroit 110, Charlotte 107, OT

New York 91, Cleveland 75

Philadelphia 95, Atlanta 90

San Antonio 112, Indiana 103

Memphis 99, Milwaukee 95

New Jersey 111, Sacramento 99

L.A. Clippers 105, Utah 96

Sunday’s Games

Oklahoma City 92, Chicago 78

Boston 91, Miami 72

Toronto 99, Washington 92

Denver 104, Orlando 101

Indiana 104, Houston 102, OT

Portland 119, Minnesota 106

Phoenix 92, New Orleans 75

Golden State at L.A. Lakers, late

Monday’s Games

Milwaukee at Washington, 6 p.m.

Houston at Chicago, 7 p.m.

Memphis at Oklahoma City, 7 p.m.

L.A. Clippers at Dallas, 7:30 p.m.

Minnesota at Sacramento, 9 p.m.

Utah at Portland, 9 p.m.

Tuesday’s Games

San Antonio at Cleveland, 6 p.m.

New York at Indiana, 6 p.m.

Charlotte at Toronto, 6 p.m.

Orlando at Detroit, 6:30 p.m.

Philadelphia at Miami, 6:30 p.m.

Golden State at Memphis, 7 p.m.

Phoenix at Sacramento, 9 p.m.

New Jersey at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College

Men’s NCAA Tournament

EAST REGIONAL

Regional Championship

Saturday, March 24

Ohio State 77, Syracuse 70

SOUTH REGIONAL

Regional Championship

Sunday, March 25

Kentucky 82, Baylor 70

MIDWEST REGIONAL

Regional Championship

Sunday, March 25

Kansas 80, North Carolina 67

WEST REGIONAL

Regional Championship

Saturday, March 24

Louisville 72, Florida 68

FINAL FOUR

At The Superdome

New Orleans

National Semifinals

Saturday, March 31

Kentucky 69, Louisville 61

Kansas 64, Ohio State 62

National Championship

Monday, April 2

Kentucky (37-2) vs. Kansas (32-6), 8 p.m.

Women’s NCAA Tournament

DES MOINES REGIONAL

Regional Championship

Monday, March 26

Baylor 77, Tennessee 58

RALEIGH REGIONAL

Regional Championship

Notre Dame 80, Maryland 49

KINGSTON REGIONAL

Regional Championship

Tuesday, March 27

UConn 80, Kentucky 65

FRESNO REGIONAL

Regional Championship

Monday, March 26

Stanford 81, Duke 69

FINAL FOUR

At Pepsi Center

Denver

National Semifinals

Sunday, April 1

Notre Dame (34-3) vs. UConn (33-4), 6:30 p.m.

Baylor (38-0) vs. Stanford (35-1), 9 p.m.

National Championship

Tuesday, April 3

Semifinal winners, 8:30 p.m.

FINAL FOUR

At Pepsi Center

Denver

National Semifinals

Sunday, April 1

Notre Dame 83, UConn 75, OT

Baylor 59, Stanford 47

National Championship

Tuesday, April 3

Notre Dame (35-3) vs. Baylor (39-0), 7:30 p.m.

Hockey

NHL

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

x-N.Y. Rangers 79 50 22 7 107 218 175

x-Pittsburgh 79 48 25 6 102 268 214

x-Philadelphia 79 46 24 9 101 257 222

x-New Jersey 79 45 28 6 96 219 205

N.Y. Islanders 79 33 35 11 77 194 241

Northeast Division

GP W L OT Pts GF GA

y-Boston 79 47 28 4 98 259 193

x-Ottawa 79 41 28 10 92 245 231

Buffalo 79 38 31 10 86 208 219

Toronto 79 34 36 9 77 222 252

Montreal 79 29 35 15 73 202 221

Southeast Division

GP W L OT Pts GF GA

Florida 79 37 25 17 91 193 217

Washington 79 40 31 8 88 212 223

Winnipeg 79 36 34 9 81 213 233

Tampa Bay 78 36 35 7 79 223 268

Carolina 79 31 32 16 78 208 237

WESTERN CONFERENCE

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

y-St. Louis 79 48 21 10 106 204 156

x-Detroit 79 47 27 5 99 242 196

x-Nashville 79 45 26 8 98 227 208

x-Chicago 80 44 26 10 98 244 234

Columbus 79 27 45 7 61 190 255

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

y-Vancouver 79 49 21 9 107 239 191

Colorado 80 41 33 6 88 205 209

Calgary 80 35 29 16 86 194 222

Minnesota 79 34 35 10 78 173 219

Edmonton 79 32 38 9 73 210 231

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Los Angeles 79 39 27 13 91 185 170

Phoenix 79 39 27 13 91 206 202

San Jose 79 40 29 10 90 214 201

Dallas 79 42 32 5 89 207 212

Anaheim 79 33 35 11 77 195 219

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Saturday’s Games

Ottawa 4, Philadelphia 3, SO

Washington 3, Montreal 2, SO

Minnesota 4, Los Angeles 3, SO

Boston 6, N.Y. Islanders 3

Toronto 4, Buffalo 3

New Jersey 5, Carolina 0

Tampa Bay 3, Winnipeg 2, OT

Columbus 5, St. Louis 2

Chicago 5, Nashville 4

Phoenix 4, Anaheim 0

Vancouver 3, Calgary 2, OT

San Jose 3, Dallas 0

Sunday’s Games

Detroit 2, Florida 1, SO

Minnesota 5, Chicago 4, SO

Philadelphia 6, Pittsburgh 4

Ottawa 5, N.Y. Islanders 1

Boston 2, N.Y. Rangers 1

Edmonton 2, Anaheim 1

Monday’s Games

Washington at Tampa Bay, 6 p.m.

Edmonton at Los Angeles, 9:30 p.m.

Tuesday’s Games

Toronto at Buffalo, 6 p.m.

N.Y. Islanders at New Jersey, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Philadelphia, 6 p.m.

Pittsburgh at Boston, 6:30 p.m.

Carolina at Ottawa, 6:30 p.m.

Winnipeg at Florida, 6:30 p.m.

Minnesota at Nashville, 7 p.m.

San Jose at Dallas, 7:30 p.m.

Anaheim at Vancouver, 9 p.m.

Columbus at Phoenix, 9 p.m.

College

Men’s NCAA Tournament

FROZEN FOUR

At Tampa, Fla.

Thursday, April 5

Semifinals

Union (NY) (26-7-7) vs. Ferris State (25-11-5), 4:30 p.m.

Boston College (31-10-1) vs. Minnesota (28-13-1), 8 p.m.

Saturday, April 7

Championship, 7 p.m.

Transactions

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES_Optioned RHP Chris Tillman to Norfolk (IL).

BOSTON RED SOX_Optioned C Ryan Lavarnway to Pawtucket (IL).

CHICAGO WHITE SOX_Optioned RHP Dylan Axelrod to Charlotte (IL). Reassigned RHP Brian Bruney, C Hector Gimenez, INF Rey Olmedo, LHP Leyson Septimo and LHP Eric Stults to their minor league camp.

CLEVELAND INDIANS_Reassigned OF Ryan Spilborghs and RHP Jeremy Accardo to their minor league camp. Optioned RHP FRANK HERRMANN and RHP KEVIN SLOWEY to Columbus (IL).

LOS ANGELES ANGELS_Optioned RHP Trevor Bell and RHP Garrett Richards to Salt Lake City (PCL).

MINNESOTA TWINS_Reassigned RHP Casey Fien, C J.R. Towles, INF Brian Dozier and OF Brian Dinkelman to their minor league camp. Optioned C Drew Butera to Rochester (IL). Placed RHP Kyle Waldrop on the 15-day DL, retroactive to March 26. Reassigned INF Michael Hollimon to their minor league camp.

NEW YORK YANKEES_Agreed to terms with RHP Jason Bulger on a minor league contract and assigned him to Scranton/Wilkes-Barre (IL).

TAMPA BAY RAYS_Placed RHP Matt Bush on the restricted list.

TEXAS RANGERS_Optioned LHP Michael Kirkman and C Luis Martines to Round Rock (PCL). Assigned C Dusty Brown, RHP Greg Reynolds and RHP Tanner Scheppers to Round Rock.

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS_Traded RHP Robby Rowland to the Pittsburgh Pirates. Reained the rights to RHP Brett Lorin and outrighted to Mobile (SL).

ATLANTA BRAVES_Acquired 3B Juan Francisco from Cincinnati for RHP J.J. Hoover.

COLORADO ROCKIES_Optioned RHP Edgmer Escalona to their minor league camp. Reassigned C Wil Nieves, INF Brendan Harris and INF Brandon Wood to their minor league camp.

HOUSTON ASTROS_Optioned INF Brett Wallace to Oklahoma City (PCL). Reassigned C Carlos Corporan to their minor league camp.

LOS ANGELES DODGERS_Optioned OF Trent Oeltjen to their minor league camp.

MILWAUKEE BREWERS_Optioned RHP Mike McClendon to Nashville (PCL). Assigned RHP Amaury Rivas outright to Nashville. Reassigned INF Edwin Maysonet to their minor league camp.

PITTSBURGH PIRATES_Optioned RHP Brad Lincoln and RHP Daniel McCutchen to Indianapolis (IL).

WASHINGTON NATIONALS_Assigned C Carlos Maldonado to their minor league camp.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS_Recalled D Mat Clark from Syracuse (AHL).

COLUMBUS BLUE JACKETS_Recalled D Cody Goloubef from Springfield (AHL).

EDMONTON OILERS_Recalled D Colten Teubert from Oklahoma City (AHL).

PHOENIX COYOTES_Reassigned F Marc-Antoine Pouliot to Portland (AHL).

TAMPA BAY LIGHTNING_Reassigned F Trevor Smith to Norfolk (AHL).

TORONTO MAPLE LEAFS_Recalled G Ben Scrivens from Toronto (AHL).

BASKETBALL

National Basketball Association

SACRAMENTO KINGS_Signed G-F Terrence Williams for remainder of the season.

COLLEGE

KANSAS STATE_Named Bruce Weber men’s basketball coach.