Sports Scoreboard Calendar | BrainerdDispatch.com | Brainerd, Minnesota

Sports Scoreboard Calendar

Posted: February 1, 2012 - 11:36pm

Thursday

BOYS BASKETBALL

St. Cloud Tech at Brainerd 7:30 p.m.

Menahga at Pine River-Backus 7:30 p.m.

Verndale vs. Bertha-Hewitt at Bertha 7:45 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Onamia at Aitkin 7:30 p.m.

Staples-Motley at Crosby-Ironton 7:15 p.m.

Milaca at Little Falls 7:30 p.m.

Pierz vs. Howard Lake-Waverly-Winsted at Howard Lake 7:30 p.m.

WRESTLING

Brainerd at St. Cloud Apollo 7:30 p.m.

Little Falls, Rocori at Sauk Rapids Triangular 6:30 p.m.

Staples-Motley at Pierz Triangular, Staples-Motley vs. Pierz 5 p.m., Staples-Motley vs. Osakis 6:30 p.m., Pierz vs. Osakis 8 p.m.

Wadena-Deer Creek at New York Mills 7:30 p.m.

BOYS HOCKEY

Willmar at Brainerd 7:15 p.m.

Sauk Rapids at Little Falls 7 p.m.

Wadena-Deer Creek at Detroit Lakes 7 p.m.

GIRLS HOCKEY

Brainerd/Little Falls at Willmar 7 p.m.

Northern Lakes vs. LP-GE/Wadena-Deer Creek at Wadena 7 p.m.

GYMNASTICS

Little Falls at Brainerd 6 p.m.

BOYS SWIMMING AND DIVING

Brainerd at Sauk Rapids 6 p.m.

NORDIC SKIING

Little Falls at Granite Ridge Conference meet

TV and radio

Radio guide

WYRQ-FM (92.1), KBLB-FM (93.3), KFML-FM (94.1), KKIN-FM (94.3), KSKK-FM (94.7), 3WI-FM (95.9), KFGI-FM (101.5), KUAL 103.5, KLKS-FM (104.3)

WCCO-AM (830), KWAD-AM (920), KKIN-AM (930), KLTF-AM (960), KVKK-AM (1070), 3WI-AM (1270), KVBR-AM (1340), KLIZ-AM (1380), KNSP-AM (1430).

Thursday

GOLF

8 a.m., TGC: European PGA Tour, Qatar Masters, first round,

3 p.m., TGC: PGA Tour, Phoenix Open, first round,

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

6 p.m., ESPN: Duke at Virginia Tech

6 p.m., ESPN2: Nebraska at Northwestern

8 p.m., ESPN: UCLA at Washington

8 p.m., ESPN2: South Carolina at Florida

10 p.m., ESPN2: Gonzaga at BYU

10 p.m., FSN: Arizona at California

NBA BASKETBALL

7 p.m., TNT: Chicago at New York

9:30 p.m., TNT: Denver at L.A. Clippers

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL

7:30 p.m., BTN: Minnesota at Illnois

8 p.m., FSN: Stanford at Arizona St.

NHL HOCKEY

8 p.m., FSN, KUAL-FM, KVKK-AM: Wild at Colorado

Transactions

BASEBALL

American League

NEW YORK YANKEES_Sent RHP Kevin Whelan outright to Scranton/Wilkes-Barre (IL).

SEATTLE MARINERS_Agreed to terms with INF Carlos Guillen on a minor league contract.

TORONTO BLUE JAYS_Agreed to terms with RHP Francisco Cordero on a one-year contract. Designated OF Darin Mastroianni for assignment.

National League

PITTSBURGH PIRATES_Agreed to terms with RHP Juan Cruz on a minor league contract.

WASHINGTON NATIONALS_Agreed to terms with RHP Chad Durbin on a minor-league contract.

American Association

KANSAS CITY T-BONES_Released LHP Reid Santos, INF Jim Fasano, INF Gerardo Caceres and C John Bowden.

LINCOLN SALTDOGS_Signed INF Mike Provencher.

Can-Am League

NEW JERSEY JACKALS_Signed LHP Isaac Pavlik. Released LHP AJ Wideman.

ROCKLAND BOULDERS_Signed OF Norm Hutchins.

BASKETBALL

National Basketball Association

CLEVELAND CAVALIERS_Recalled F Luke Harangody from Canton (NBADL).

Women’s National Basketball Association

WASHINGTON MYSTICS_Acquired G Noelle Quinn from Los Angeles for F Marissa Coleman.

FOOTBALL

National Football League

NFL_Fined New York Giants DE Osi Umenyiora $20,000 for missing a mandatory Super Bowl media session Wednesday morning.

KANSAS CITY CHIEFS_Announced the retirement of offensive coordinator Bill Muir.

OAKLAND RAIDERS_Named Greg Knapp offensive coordinator.

Canadian Football League

WINNIPEG BLUE BOMBERS_Re-signed QB Joey Elliott.

HOCKEY

National Hockey League

NHL_Fined Columbus F Jared Boll $2,500 for an illegal check to the head of San Jose F Joe Thornton in a Jan. 31 game. Fined New Jersey F Eric Boulton $2,500 for slashing New York Rangers F Mike Rupp in a Jan. 31 game.

ANAHEIM DUCKS_Recalled RW Kyle Palmieri from Syracuse (AHL).

BUFFALO SABRES_Recalled F Zack Kassian from Rochester (AHL).

FLORIDA PANTHERS_Recalled G Brian Foster from San Antonio (AHL).

MONTREAL CANADIENS_Recalled F Louis Leblanc from Hamilton (AHL).

American Hockey League

HAMILTON BULLDOGS_Announced C Andreas Engqvist was reassigned to the team from Montreal (NHL).

SAN ANTONIO RAMPAGE_Signed G Rejean Beauchemin.

ECHL

ELMIRA JACKALS_Announced G Brian Stewart was assigned to the team by Binghamton (AHL). Re-signed F Kelly Miller. Loaned F Mike Radja to Houston (AHL).

GWINNETT GLADIATORS_Announced F Chris Clackson was recalled by Houston (AHL).

Wrestling

State polls

Rankings provided by The Guillotine

Class 3A Teams

1-Apple Valley (3)

2-Hastings (1)

3-Saint Michael-Albertville (7)

4-Cambridge-Isanti (7)

5-Albert Lea Area (1)

6-Coon Rapids (7)

7-Forest Lake (7)

8-Owatonna (1)

9-Prior Lake (2)

10-Shakopee (2)

11-Centennial (5)

12-Anoka (7)

Lean and Mean: Lakeville North (2), Little Falls (8), White Bear Lake Area (4), Henry Sibley (3), Rochester Mayo (1)

Class 3A Individuals

120 pounds

8-Frank Wilczek, Little Falls (8) 12

132 pounds

10-Conner Scherping, Little Falls (8) 11

138 pounds

8-Dillon Kifer, Little Falls (8) 12

285 pounds

10-Conor Swanson, Little Falls (8) 11

Class 2A Teams

1-Simley (4)

2-Scott West (2)

3-Foley (6)

4-Kasson-Mantorville (1)

5-New London-Spicer (6)

6-Adrian (3)

7-Milaca (7)

8-Becker (6)

9-Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart (2)

10-Monticello (5)

11-Perham (8)

12-Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley (3)

Lean and Mean: New Prague (2), Thief River Falls/Goodridge (8), Caledonia/Houston/Spring Grove (1), Plainview-Elgin-Millville (1), Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin (3), Pequot Lakes/Pine River-Backus (8), Annandale/Maple Lake (6), Mora (7), Grand Rapids (7), Lewiston-Altura/Rushford-Peterson (1), Chisago Lakes Area (7), WEM/JWP (1), Hinckley-Finlayson/Pine City/East Central (7)

Class 2A Individuals

160 pounds

3-Peter Harrison, Pequot Lakes/Pine River-Backus (8) 12

182 pounds

1-Blake Petrich, Staples-Motley (8) 12

Class 1A Teams

1-Jackson County Central (2)

2-Kimball Area (5)

3-Atwater-Cosmos-Grove City (5)

4-Minneota (3)

5-Wabasso/Red Rock Central (3)

6-Frazee (8)

7-Lake Crystal-Wellcome Memorial (4)

8-Kerkhoven-Murdock-Sunburg (3)

9-Badger/Greenbush-Middle River (8)

10-Pierz (7)

11-Holdingford (7)

12-Maple River (2)

Lean and Mean: Kenyon-Wanamingo (1), New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (2), Chatfield (1), Saint James (4), Canby (3), Wabasha-Kellogg (1), Zumbrota-Mazeppa (1), Blue Earth Area (2), Paynesville Area (5), New York Mills (6), Border West (6), Barnesville (6), Aitkin (7)

Class 1A Individuals

113 pounds

5-Mitch Steffens, Wadena-Deer Creek (6) 12

120 pounds

8-Chris Ortman, Pierz (7) 10

145 pounds

2-Jordan Chouanard, Aitkin (7) 12

152 pounds

9-Brad Meyer, Pierz (7) 11

170 pounds

4-Nathan Tomala, Pierz (7) 12

182 pounds

6-Dillon Card, Bertha-Hewitt/Verndale (6) 9

195 pounds

9-Dustin Waytashek, Pierz (7) 12

220 pounds

6-Tony Reurink, Wadena-Deer Creek (6) 11

285 pounds

2-Collin Turchin, Bertha-Hewitt/Verndale (6) 12

10-Cooper Blau, Aitkin, (7) 12

Boys hockey

State polls

The Associated Press poll for Minnesota boys’ high school hockey, provided by Let’s Play Hockey newspaper. First-place votes are in parentheses.

Class AA

1. Duluth East (9)

2. Minnetonka (1)

3. Maple Grove

4. Eagan

5. Edina

6. Moorhead

7. Eden Prairie

8. Benilde-St. Margaret’s

9. Wayzata

10. Hill-Murray

11. Grand Rapids

12. Andover

13. Blaine

14. Lakeville South

15. Elk River/Zimmerman

16. Burnsville

16. Centennial

18. Cloquet/Esko/Carlton

19. Roseau

20. Prior Lake

Class A

1. Hermantown (10)

2. St. Thomas Academy

3. Breck

4. Thief River Falls

5. Duluth Marshall

6. Totino-Grace

7. East Grand Forks

8. St. Cloud Cathedral

9. Blake

10. Mahtomedi

11. Rochester Lourdes

12. Delano/Rockford

13. Little Falls

14. Warroad

15. Hibbing/Chisholm

16. Rogers

17. Duluth Denfeld

18. Orono

19. International Falls

20. Mound-Westonka

Girls hockey

State polls

The Associated Press poll for Minnesota girls’ high school hockey, provided by Let’s Play Hockey newspaper. First-place votes are in parentheses.

Class AA

1. Hill-Murray (7)

2. Benilde-St. Margaret’s (2)

3. Anoka (1)

4. Minnetonka

5. Roseville Area

6. Edina

7. Elk River/Zimmerman

8. Lakeville North

9. Eagan

10. Lakeville South

11. Mounds View

12. White Bear Lake

13. Andover

14. Stillwater Area

15. Irondale

16. Centennial

17. Hopkins

18. North Wright County

19. Chaska/Chanhassen

20. Grand Rapids/Greenway

Class A

1. Breck (9)

2. Warroad (1)

3. South St. Paul

4. Thief River Falls

5. Orono

6. Blake

7. Chisago Lakes Area

8. Mound-Westonka

9. Rogers

10. Red Wing

11. Mankato East/Loyola

12. Visitation/SPA United

13. Crookston

14. Hibbing/Chisholm

15. Hutchinson

16. Simley

17. Henry Sibley

18. East Grand Forks

19. Alexandria

20. Silver Bay Area

Boys basketball

State polls

The Minnesota boys high school basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News, a statewide basketball publication. Records are through Feb. 1.

Class 4A

1. Eastview (17-0)

2. Hopkins (16-1)

3. Lakeville North (16-1)

4. Wayzata (16-0)

5. Apple Valley (14-3)

6. Osseo (16-2)

7. Eden Prairie (13-4)

8. Edina (14-4)

9. Owatonna (15-3)

10. Roseville (15-3)

Class 3A

1. Benilde-St. Margaret’s (16-1)

2. Spring Lake Park (16-1)

3. Minneapolis Washburn (15-2)

4. Blake (14-2)

5. DeLaSalle (11-3)

6. Grand Rapids (15-3)

7. Austin (12-4)

8. Kasson-Mantorville (14-4)

9. Zimmerman (13-4)

10. Waconia (12-6)

Class 2A

1. Braham (16-1)

2. St. Peter (16-1)

3. Waterville-Elysian-Morristown (16-1)

4. Pelican Rapids (14-3)

5. Perham (14-2)

6. Redwood Valley (15-1)

7. Litchfield (15-2)

8. Watertown-Mayer (17-2)

9. Montevideo (13-4)

10. Maple River (17-2)

Class 1A

1. Belgrade-Brooten-Elrosa (16-0)

2. Southwest Minnesota Christian (14-1)

3. Battle Lake (16-0)

4. MACCRAY (14-3)

5. Dawson-Boyd (14-2)

6. Ulen-Hitterdal (16-2)

7. Ashby (14-1)

8. Browerville (14-1)

9. Rushford-Peterson (14-4)

10. Ada-Borup (15-2)

Girls basketball

State polls

The Minnesota girls high school basketball rankings as provided by Minnesota Basketball News, a statewide basketball publication. Records are through Feb. 1.

Class 4A

1. Hopkins (18-0)

2. Eden Prairie (14-3)

3. Edina (17-2)

4. Wayzata (17-2)

5. Bloomington Kennedy (15-4)

6. Buffalo (17-3)

7. Eastview (15-4)

8. White Bear Lake (14-6)

9. Lakeville North (12-7)

10. Roseville (16-3)

Class 3A

1. Richfield (16-3)

2. DeLaSalle (15-3)

3. Benilde-St. Margaret’s (16-2)

4. Fergus Falls (19-1)

5. Hutchinson (17-3)

6. Mankato East (16-2)

7. Park Center (10-7)

8. Chisago Lakes (15-4)

9. Hill-Murray (14-6)

10. New Prague (13-6)

Class 2A

1. Providence Academy (16-3)

2. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (21-0)

3. Braham (18-1)

4. Esko (15-1)

5. Hawley (15-1)

6. Watertown-Mayer (16-3)

7. Pine Island (20-1)

8. Staples-Motley (14-3)

9. St. Peter (17-2)

10. Jordan (13-3)

Class 1A

1. Maranatha (15-3)

2. Goodhue (18-3)

3. Parkers Prairie (18-0)

4. North Woods (17-0)

5. Spring Grove (18-3)

6. Upsala (15-1)

7. Mountain Iron-Buhl (19-1)

8. Minneota (17-1)

9. Ada-Borup (15-1)

10. Isle (15-4)

Pro hockey

NHL standings

EASTERN CONFERENCE

GP W L OT Pts GF GA

d-N.Y. Rangers 49 32 12 5 69 136 100

d-Boston 48 32 14 2 66 175 105

d-Washington 49 26 19 4 56 139 141

Philadelphia 49 29 14 6 64 163 144

Pittsburgh 51 29 18 4 62 157 132

Ottawa 53 27 20 6 60 160 164

Toronto 51 26 19 6 58 156 152

New Jersey 49 27 19 3 57 133 139

Florida 48 22 15 11 55 122 136

Winnipeg 51 23 22 6 52 126 144

Tampa Bay 49 22 23 4 48 140 168

Buffalo 51 21 24 6 48 122 151

N.Y. Islanders 49 20 22 7 47 120 145

Montreal 50 19 22 9 47 131 137

Carolina 52 18 25 9 45 132 164

WESTERN CONFERENCE

GP W L OT Pts GF GA

d-Detroit 51 34 16 1 69 163 118

d-Vancouver 50 31 15 4 66 161 124

d-San Jose 48 28 14 6 62 137 110

Nashville 51 31 16 4 66 145 131

St. Louis 49 29 13 7 65 124 102

Chicago 51 29 15 7 65 164 147

Los Angeles 50 24 16 10 58 111 111

Minnesota 50 24 19 7 55 119 131

Colorado 52 26 24 2 54 133 147

Dallas 48 25 21 2 52 126 136

Calgary 51 23 22 6 52 121 140

Phoenix 51 22 21 8 52 131 138

Anaheim 49 19 23 7 45 128 145

Edmonton 50 19 26 5 43 125 144

Columbus 50 13 31 6 32 115 169

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

d-division leader

Wednesday’s Games

N.Y. Rangers 1, Buffalo 0, SO

Toronto 1, Pittsburgh 0

Washington at Florida, late

Dallas at Anaheim, late

Columbus at Los Angeles, late

Thursday’s Games

Carolina at Boston, 6 p.m.

Montreal at New Jersey, 6 p.m.

Nashville at Philadelphia, 6 p.m.

Winnipeg at Tampa Bay, 6:30 p.m.

Minnesota at Colorado, 8 p.m.

Chicago at Edmonton, 8:30 p.m.

Detroit at Vancouver, 9 p.m.

Dallas at San Jose, 9:30 p.m.

Pro basketball

NBA standings

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

d-Chicago 18 6 .750 —

d-Philadelphia 16 6 .727 1

d-Atlanta 16 6 .727 1

Miami 16 6 .727 1

Indiana 15 6 .714 1½

Orlando 13 9 .591 4

Boston 11 10 .524 5½

Milwaukee 10 11 .476 6½

Cleveland 8 12 .400 8

New York 8 13 .381 8½

New Jersey 8 15 .348 9½

Toronto 7 16 .304 10½

Washington 4 18 .182 13

Detroit 4 20 .167 14

Charlotte 3 19 .136 14

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

d-Oklahoma City 16 4 .800 —

d-L.A. Clippers 12 6 .667 3

Denver 14 7 .667 2½

d-Dallas 14 8 .636 3

Utah 12 7 .632 3½

L.A. Lakers 13 9 .591 4

San Antonio 13 9 .591 4

Houston 12 9 .571 4½

Portland 12 9 .571 4½

Memphis 11 10 .524 5½

Minnesota 10 12 .455 7

Phoenix 8 13 .381 8½

Golden State 7 12 .368 8½

Sacramento 6 15 .286 10½

New Orleans 4 18 .182 13

d-division leader

Wednesday’s Games

Orlando 109, Washington 103

Philadelphia 98, Chicago 82

Boston 100, Toronto 64

New Jersey 99, Detroit 96

Phoenix 120, New Orleans 103

Indiana 109, Minnesota 99

Milwaukee 105, Miami 97

Oklahoma City at Dallas, late

Houston at San Antonio, late

Charlotte at Portland, late

L.A. Clippers at Utah, late

Thursday’s Games

Memphis at Atlanta, 6:30 p.m.

Chicago at New York, 7 p.m.

New Orleans at San Antonio, 7:30 p.m.

Portland at Sacramento, 9 p.m.

Utah at Golden State, 9:30 p.m.

Denver at L.A. Clippers,9:30 p.m.