Texas Longhorns men's basketball, 2000–08 | BrainerdDispatch.com | Brainerd, Minnesota

Area events Thursday, Dec. 19 BOYS BASKETBALL Brainerd at St. Cloud Tech 7:30 p.m. Zimmerman at Little Falls 7:30 p.m. Pequot Lakes at Pierz 7:30 p.m. Nevis at Pillager 7:30 p.m. Parkers Prairie at Verndale 7:30 p.m.

Wed, 12/18/2013 - 1:15pm

Area events Saturday BOYS BASKETBALL No. 1 Brainerd vs. No. 4 Buffalo in Section 8-4A semifinals at St. Cloud State University 6 p.m. No. 5 Park Rapids vs. No.

Sat, 03/09/2013 - 12:26am

Area events Friday GIRLS BASKETBALL Pine River-Backus vs. Upsala in Section 5-1A championship game at Crosby-Ironton 7 p.m. Saturday BOYS BASKETBALL No. 1 Brainerd vs. No. 4 Buffalo in Section 8-4A semifinals at St. Cloud State University 6 p.m.

Fri, 03/08/2013 - 12:27am

Area events Wednesday BOYS BASKETBALL No. 8 Bemidji at No. 1 Brainerd in Section 8-4A quarterfinals 7 p.m. South No. 3 Little Falls at South No. 2 Alexandria in Section 8-3A quarterfinals 7 p.m. ADAPTED FLOOR HOCKEY St. Paul Humboldt vs.

Wed, 03/06/2013 - 12:49am

Area events Saturday BOYS HOCKEY No. 3 Roseau at No. 2 Brainerd in Section 8-2A semifinals 7 p.m. No. 1 Little Falls vs. No. 5 Alexandria in Section 6-1A semifinals at Municipal Athletic Complex, St. Cloud, 5:30 p.m.

Fri, 02/22/2013 - 11:54pm

Area events Saturday BOYS BASKETBALL Brainerd at Rogers 3 p.m. Little Falls at Detroit Lakes 7:30 p.m. GIRLS BASKETBALL St. Cloud Tech at Brainerd 2:30 p.m. WRESTLING Aitkin at Grand Rapids Invitational 10 a.m.

Sat, 01/26/2013 - 12:33am

Area events Thursday BOYS BASKETBALL Crosby-Ironton at Detroit Lakes 7:15 p.m. Kimball at Pierz 7:30 p.m. Pillager at Henning 7:30 p.m. Pine River-Backus at Nevis 7:30 p.m. Sebeka at Verndale 7:30 p.m.

Wed, 01/16/2013 - 11:48pm

Area events Saturday HIGH SCHOOL VOLLEYBALL Brainerd at Mabel-Canton tournament 8 a.m. COLLEGE FOOTBALL Mesabi at Central Lakes 1:30 p.m. AMATEUR BASEBALL Lastrup vs. Waconia, third round, Class C state tournament, Faber Field, St. Cloud, 5 p.

Fri, 08/31/2012 - 11:04pm