EXTRA CREDIT | BrainerdDispatch.com | Brainerd, Minnesota

EXTRA CREDIT

Posted: December 25, 2011 - 8:06pm

AEC October students of the month were James McDole and Jessica Williams.

Pequot Lakes Middle School 1st quarter students of excellence were Maxx Schindel and Karli Skog, sixth grade; Cole Johnson, Abby Person and Christopher Foster, seventh grade; and Levi Palmer and Meghan Nelson, eighth grade.

Artists of the 1st quarter at Pequot Lakes Middle School were Nova Kilbourne and Devin Psyck, sixth grade; Lane Engren and Madison Rupp, seventh grade; and Allison Gudahl, eighth grade.

Riverside Students of the Month for October were Owen Forland, Avrie George, Ellie Mills, Hattie Brawley-Woodwick, Daunte Carter, Alaina Dombovy, Julia Rademacher, Marcus DeChaine, Abby Johnson, Sam Hagen, Spencer Thompson, Gabe Wagner, Erica Lowe, Adrianna Andrews, Mike Gomez, Analaya Hernandez, Emma Storbakken, Henry Handeland, Jake Miller, Jenna Hagemann, Mikayla Schultz and Hunter Armstrong.

Donette Lair, Motley, was awarded the Bruen Memorial Scholarship at Oak Hills Christian College, Bemidji. Lair is a senior at OHCC majoring in Bachelor of Science in Biblical Studies and Applied Psychology.

John Gode, Ironton, was awarded the Fowler Scholarship at Oak Hills Christian College, Bemidji. Gode is a freshman at OHCC majoring in Bachelor of Science in Biblical Studies and Applied Psychology.

Mackayla Anne Headlee, daughter of Todd and Angela Headlee, Nisswa, has been admitted to North Dakota State University “With Distinction.” She will enter NDSU in fall 2012 and plans to major in electrical engineering. Distinction means that NDSU is acknowledging Headlee as an honor student.

The Central Lakes College Foundation in Brainerd and Staples has awarded $101,400 through 172 scholarships to 126 students during the fall semester of the 2011-12 academic year. Another round of awards is made each spring semester as well.

The CLC Foundation is a non-profit 501(c)3 organization guided by a volunteer board of directors and housed on the Brainerd campus, where Pam Thomsen is the director.

Fall 2011 scholarships and recipients:

Aitkin

Ann Evans, Sally Fawcett Memorial; Molly Hogg, Franz Maxine Kaiser Russell Literary; Carol Magness, Lynn & Paul Hunt Family Nursing; Olivia Speed, Brainerd Area Zonta Club, Kenneth and Bernice Codner; Kamron Tibbetts, Nathan Family;

Backus

Sarah Wood, Lynn & Paul Hunt Family;

Baxter

Jesse Arganbright, Military Order of the Purple Heart; Kellie Barnaby, CLC Employee Fund; Courtney Barnett, Michael E. Norris Memorial; Tina Borgstrom, Ashmun Family Faith Based; Zachary Hewitt, Kenneth & Bernice Codner; Ashley Juenemann, Francis & Helen McCaffrey; Jalynn Lamb, Dan Duda Memorial; Sean Nokken, Stewart C. Mills Sr. Memorial; Jared Sedlacek, Kangas Family;

Brainerd

Tammy Alexander, Brainerd Jaycees, Goble Family Memorial, Pfeffer/Lehmann Memorial; Leah Bahr, F. Richard & Orbie Miller & Sally Ihne Family; Brad Borg, Henry F. McCollough, John ‘Pete’ Humphrey; Rebecca Ellzey, BTC Student Senate, Kenneth & Bernice Codner; Candice Estey, MN Elks Association, Nisswa Garden Club; Georgi Georgieve, Dr. Stanley A. & Rose M. Edin Family, Ione Johnson Estate; Jordan Getty, Ione Johnson Estate; Jaclyn Hallgren, Francis & Helen McCaffrey, Henry F. McCollough; Alyssa Herget, General Presidential, Kenneth & Bernice Codner, Mary F. Tornstrom Memorial; Scott Hubert, Ione Johnson Estate, MN Elks [filtered word]’n; Malcolm Jones, Ione Johnson Estate, Ted Soteroplos Memorial; Charles Kassulker, Viking Coca-Cola/Loren Thompson; Karen Keller, Lakes Area Human Resource Association; Angela Kleinschmidt, Brainerd Jaycees; Andrew LaDouceur, Stewart C. Mills Sr. Memorial; Julie Jo Larson, Amer. [filtered word]’n of Univ. Women, General Presidential, Wells Fargo Bank MN, NA; Rachel Lindholm, General Presidential, Glen Gustafson; Sharia Merten, Brainerd Service League; Earl Miller, William Van Essen Memorial; Brooklyn Motschenbacher, Norm Arveson-Brainerd Elks, Wells Fargo Bank MN, NA; Rebecca Munsch, Bang Printing/Dennis Johnson, Ione Johnson Estate; Megan O’Neill, Stewart C. Mills Sr. Memorial; Heather Palmer, Warren & Marion Meyer Marketing Education; Tatiana Park, Hunt Family; Cassandra Peters, Brainerd Rotary STRIVE; Bruce Praska, Kangas Family; Daryl Sanford, Brainerd Fire Dept Relief [filtered word]’n; Daniel Schad, CLC Natural Resources, MN Darkhouse & Anglers [filtered word]’n - Brd Chptr; Elizabeth Shea, Brainerd Friends; Samantha Sheehan, CLC Liberal Arts; Jennifer Smolke, Brainerd Sports Boosters; Jacob Smude, Ione Johnson Estate; Trista Stock, American [filtered word]’n of University Women; Jayme VanRisseghem, Gayle Rognaldson Memorial; Kayla Voss, Brainerd Rotary STRIVE;

Breezy Point

Jennifer Salvevold, Breezy Point Women’s Club; Pat Miller, Staples General Endowment;

Crosby

Kelsey Flores, Edward N. & Lorraine Skone, Myrtle & Ray Little; Holly Seguini, First National Bank of Deerwood;

Crosslake

Brittany Croak, Hunt Family

Deerwood

DeAnna Bauer, Charles Burton Memorial, Nisswa Women’s Club; Brittany Martin, CLC Liberal Arts, Edward N. & Lorraine Skone; Jackie Ostrowski, Clarence & Fran Holden Project Achieve; Amber Taylor, Dutch & Irma Cragun Endowment;

East Gull Lake

Lance Zetah, Meth Porwall;

Emily

Chase Meulners, William Van Essen Memorial;

Fort Ripley

Dennis Benjamin, Lynn & Paul Hunt Family; Desiree Chisholm, CLC Lib Arts, Don Adamson Mem., Nisswa Wmn’s Club, Women of Moose;

Garrison

Rebecca Durbin, CLC Liberal Arts, E. Terry Skone, Oren D. Abraham;

Little Falls

Ethan Albrecht, Ione Johnson Estate; Jennifer Carlson, MN Darkhouse & Anglers Assn - Brainerd Chap.; Brian Dyer, Ione Johnson Estate; Kaila Fernelius, Clarence & Fran Holden Project Achieve; Katie Gerwing, Good Neighbor Home Health Care; Mary Monn, Paul C. Findorff Memorial; Mitchell Waldvogel, Stewart C. Mills Sr.;

Merrifield

Matthew Solid, Myrtle Ellis;

Motley

Zachary Buss, Stewart C. Mills Sr., W.W. Thompson Memorial;

Nisswa

Bailey Moe, CLC Faculty, Mary F. Tornstrom Memorial, Stewart C. Mills Sr.; Jacob Reichenbach, Brainerd Sports Boosters; Matthew Rutske, Brainerd High School Class of 1959;

Pequot Lakes

Teresa Blomer, Breezy Point Women’s Club; Carol Jensen, Sybil B. Nies Memorial; Nicole Lloyd, Androli Memorial, Les & Rachel Gray Memorial; Ryan Markham, Good Samaritan Society; Jeanne Schwankl, Lynn & Paul Hunt Family; Dane Walter, Ione Johnson Estate, Walter W. Doran;

Pillager

Sara Birkholtz, Ione Johnson Estate; Amy Duda, Gayle Rognaldson Memorial; Sara Martin, Dutch & Irma Cragun; Stephen Schnichels, Atek Products, Ed & Evelyn Fox; Kristie Seidl Hunt Family;

Pine River

Adrian Hanson, Ione Johnson Estate; Gina Peterson, Esther B. Schroeder; Gina Peterson, Michael B. & Jericho Herron; Kathryn Rundhaug, Stephen C. Amy Memorial; Joy Smoot, Ione Johnson Estate;

Staples

Beverly Anderson, Brainerd VFW, Essentia Health/Dr. Don Wennberg/BMC Endowment; Dale Wuollet, CLC Employee Fund; Douglas Denning, Clow Stamping, Kenneth M. Krueger; Cody Hanson, Dr. Duane Lund, Ione Johnson Estate; Sheryl Olson, Sally Fawcett Memorial; LaTeesha Rieck, Ione Johnson Estate, Jim Hess;

Verndale

Elizabeth Johnson, CLC Employee Fund;

Wadena

Shelly Arel, Arlee Hork Beougher Memorial Fund; Kyle Moench, Gary Volner, Harry & Louise M. Nysather Family, William Van Essen Memorial.

Mitch Means, son of Paul and Marcene Means of Brainerd, was awarded a scholarship from MN Society of CPAs for majoring in Accounting. Means is a fifth year student majoring in Accounting at St. Cloud State University.